לילך עתני עורכת דין ונוטריון

Lilac O'thnay Advocate & Notary

דרך מנחם בגין 150 תל אביב טל. 03-6091011

מקרקעין - חוזים מסחריים - יפוי כח מתמשך

רכישת או מכירת דירה – למה בכלל צריך עורך דין?

רכישת או מכירת דירת מגורים הן מהעסקאות הגדולות והמשמעותיות ביותר אותן מבצעים אנשים פרטיים במדינת ישראל. בשל משמעותה הכלכלית הרבה של עסקת מכר או רכישת דירה, גדלה חשיבותו של יצוג משפטי מתאים לאורך כל שלבי העסקה. טעות בתחום זה עלולה להתגלות כבעלת השלכות כלכליות כבדות משקל.

תחום המקרקעין הינו תחום סבוך, הדורש מומחיות ונסיון. עורך הדין שיצג אותך בהצלחה בתיק תאונת דרכים לא ידע בהכרח ליצג אותך נאמנה בעת רכישת או מכירת נכס מקרקעין. חשוב לפנות לעורך דין שתחום עיסוקו ותחום התמחותו הינו תחום המקרקעין.

תפקיד עוה"ד בעסקת מכר/רכישת דירה

תפקידו של עורך הדין בעסקת מקרקעין הינו לשמור על האינטרסים של לקוחו. כשמדובר במוכר – האינטרסים שלו הינם, בין היתר, לקבל את כספו במועדים הקבועים ולקבוע מועדי תשלום כאלה שיבטיחו תזרים מזומנים המתאים לתכניותיו. האינטרסים של הקונה כוללים את האינטרס לקבל את הדירה לחזקתו במועד המוסכם ולרשום את הזכויות בה על שמו כשהן נקיות מכל זכות לצד ג' (עיקול, שעבוד, משכנתא של המוכר).

האינטרסים הללו אינם חופפים בהכרח. כך למשל, המוכר ישמח לקבל לידיו את חלק גדול מהתשלום בהקדם האפשרי. הדבר יאפשר לו גמישות רבה יותר בתכניותיו. לעומתו – הקונה, בעיקר אם הוא תלוי במשכנתא, ירצה לעכב את התשלומים ולבצעם סמוך ככל שניתן למועד המסירה. עוד ירצה הקונה להבטיח תשלום לצדדים שלישיים (סילוק המשכנתא של המוכר, תשלומי מסים וכו').

עורכי הדין המייצגים את הצדדים דואגים לאיזון בין האינטרסים השונים ולכך שלא יפגעו זכויות לקוחותיהם.

מעבר לכך, עסקה במקרקעין דורשת דיווח מתאים לרשויות המס ותכנון מס, המוגבל בסד מועדים. לעיתים קרובות נדרשים חישוב בדרך של שומה עצמית של המס או דרישה לנצל פטורים העומדים לזכותו של הלקוח. לעיתים אפילו דחייה קצרה של מועד המכירה עשויה לחסוך למוכר כספים רבים.

עורך דין הבקי בתחום ידע ליעץ ללקוחו כיצד לנסח את ההסכם כך שיבטיח את זכויותיו, ישמור על זכויותיו של הלקוח באמצעות רישום הערות אזהרה או משכונים מתאימים וידע להתנהל מול רשויות המס במועדים הנדרשים ובאופן שייטיב ככל שניתן עם הלקוח ויפחית את סכום המס החל עליו.

מתי כדאי לפנות לעו"ד?

חשוב לשתף את עוה"ד בתהליך רכישת או מכירת הדירה מן השלב הראשון, אף לפני תחילת מו"מ, שכן יש חשיבות לאופן קביעת התשלומים, לבדיקת זכויות המוכר ולקבלת יעוץ שוטף כבר בשלב זה על מנת להביא לסיומה המוצלח של העסקה.

עו"ד לילך עתני עוסקת בתחום המקרקעין מזה שנים רבות וצברה נסיון רב בתחום זה. ניתן לפנות ליעוץ ראשוני באמצעות האתר או בטלפון.

מוזמנים לפנות אלינו במייל באמצעות טופס זה:

שתפו: